PARTICIPATING NONPROFIT ARTS & CULTURE ORGANIZATIONS

“This activity is made possible by a grant provided by the Minnesota State Arts Board through an appropriation by the Minnesota State Legislature general fund and the arts and cultural heritage fund, and a grant from the National Endowment for the Arts.”

 

 

This study could not have been completed without the cooperation of the 1,600 nonprofit arts and culture organizations in the State of Minnesota, listed below, that provided detailed financial and event attendance information about their organization.

2017

REGION 1

Ada Chamber of Commerce, Ada Summer Children’s Theater, Argyle American Legion Post 353, City of Crookston – Arts Programs, City of Fertile – Arts Programs, City of Karlstad – Arts Programs, City of Kennedy – Arts Programs, City of Newfolden – Arts Programs, City of Red Lake Falls – Arts Programs, Crookston Area Chamber of Commerce, Crookston Community Theater, East Grand Forks Campbell Library, Fosston Community Library and Arts Association, General Federated Women’s Club, Goodridge Veterans Memorial Park, Kittson County Historical Society, KSRQ-FM Northland Community & Tech College, L’Association des Francais du Nord, LifeCare Medical Center, Malung Community Center, Marshall County Fair, Marshall County Historical Society, Middle River Community Theater, Minnesota Institute of Contemplation and Healing, North Country Fiddle and Dance, Northwest Minnesota Arts Council, Palmville Press and Publishing, Inc., Polish National Alliance Lodge 3060, Polk County Historical Society, Red River Children’s Chorus, River Walk Artists, Roseau Area Arts Association, Roseau Area Friends of the Library, Roseau County Historical Society, Roseau Scandinavian Festival, Sons of Norway Snorre Lodge 70, Stephen Arts Council, Stephen-Argyle Central Community Education, Summer Arts Stages, Thief River Care Center, Thief River Falls Area Community Theater, Thief River Falls Chamber of Commerce, Thief River Falls Education Foundation, Tri River Pioneer Museum, Tri-CommunityLiving at Home, Twin Forks Chorus, University of Minnesota-Crookston, Valley Crossing Arts Council, Warren Senior Nutrition Council, Warroad Summer Theatre

REGION2

Akeley Chamber of Commerce, Bagley Art in the Park, Beltrami County Historical Society, Bemidji Chorale, Inc., Bemidji First City of Arts Studio Cruise, Bemidji Sculpture Walk, Blank Canvas Gallery and Education Center, Clearbrook-Gonvick Summer Recreation, Clearwater County Historical Society, Depot Preservation Alliance, Headwaters Center for Lifelong Learning, Headwaters School of Music & the Arts, Headwaters Science Center, Hospitality Initiative of Servant Hearts, Jackpine Writers’ Bloc, Inc., KOJB FM Leech Lake Band of Ojibwe, Lake of the Woods Art Guild, Lake of the Woods County Historical Society, Lakeland Public Television KAWE/KAWB, Mask and Rose Women’s Theater Collective, Menahga Area Historical Society, Minnesota Northwoods Writers Conference, Minnesota’s Historic Northwest, Nemeth Art Center, Inc, North Beltrami Heritage Center, Northern Artist Association, Northern Light Opera Company, Park Rapids Area Community Band, Park Rapids Lakes Area Arts Council, Paul Bunyan Playhouse, Pequana Playhouse, Rail River Folk School, Red Lake Economic Development and Planning, Region 2 Arts Council, Turtle Lake Township/History Project, Vocalmotive, Watermark Art Center/Bemidji Community Arts Council

REGION 3

Aitkin Community Education, Aitkin County Historical Society, Armory Arts and Music Center, Arrowhead Chorale, Arrowhead Regional Arts Council, Arrowhead Regional Development Commission/History Project, Art ‘Round Town, Arts on Superior, Backus Community Center/Arts Programs, Bemidji Community Theater, Bemidji Symphony Orchestra, Bigfork Improvement Group/History Project, Biwabik Area Civic Association, Borealis Chorale, Chalk.a.Lot, CHOICE, Unlimited, City of Duluth, City of Ely/History Project, City of Grand Rapids, College of St. Scholastica – Arts Program, Commemorative Air Force; Lake Superior Squadron 101, Common Language, Cook Chamber of Commerce, Cook County Community Radio Corporation, Cook County Historical Society Museum, County Seat Theater Company, Crescendo Youth Orchestra, Donald G. Gardner Humanities Trust, Dorothy Molter Foundation and Museum, Duluth All Souls Night, Duluth Art Institute, Duluth Children’s Museum, Duluth Festival Opera, Duluth Fiber Handcrafters Guild, Duluth Playhouse, Duluth Pop-Up Galleries, Duluth Public Library/History Project, Duluth Public Television (WDSE-WRPT), Duluth Sister Cities International, Duluth Superior Film Festival, Duluth Superior Symphony Association, East Range Choral Society, Echoes of Peace Choir, Edge of the Wilderness Community Center, Ely Artwalk, Ely Community Spring Musical, Ely Greenstone Public Art, Ely Winter Festival, Embarrass Music Festival, Empty bowls, Forest History Center, Friends of B’nai Abraham, Gimaajii Mino Bimaadizimin/American Indian Housing Org, Glensheen, Good Harbor Hill Players, Grand Marais Art Colony, Grand Marais Playhouse, Grand Rapids Area Male Chorus, Grand Rapids Arts, Grand Rapids Players, Inc., Grand Rapids Showboat, Great Lakes Aquarium, Great River String Ensemble, Gunflint Trail Historical Society, Heartland Concert Association, Hovland Arts Festival, Hubbard County Historical Society, Icebox Radio Theater, Itasca Choral Society, Itasca Community Chorus, Itasca County Historical Society, Itasca County Private Woodland Committee – Arts Programs, Itasca Orchestra and Strings Program, Jaques Art Center, Inc., Johnson Heritage Post Art Gallery, KAXE Northern Community Radio, KBFT Bois Forte Tribal Community Radio, Koochiching County Historical Society, KUMD University of MN Duluth, Lake County Historical Society, Lake Superior Chamber Orchestra, Lake Superior Community Theatre, Lake Superior Marine Museum Association, Lake Superior Suzuki Talent Program, Lake Superior Youth Chorus, Inc., Lake Superior Zoo, Laurentian Arts and Culture Alliance, Leech Lake Band of Ojibwe Ball Club Community Center, Lyric Opera of the North, MacRostie Art Center, Magic Smelt Puppet Troupe, Matinee Musicale, Inc., Mesabi Symphony Orchestra, Minnesota Aviation Hall of Fame, Minnesota Ballet, Minnesota Discovery Center, Minnesota State Old Time Fiddle Contest, Nordic Center, North House Folk School, North Shore Music Association, Northern Bedrock Conservation Corps, Northern Lakes Arts Association, Northern Lights Music Festival, Inc., Northwoods Friends of the Arts, Oldenburg Art and Cultural Community, Park Point Art Fair, Poetry Harbor, Proctor Area Historical Society, Project Lulu, Prøve Collective, Rainy Lake Community Orchestra, Reif Arts Council/ Center, Renegade Theater Company, Ressl Dance!, Sacred Heart Music Center, Schroeder Area Historical Society, Singing Slovenes, Inc., Sisu Heritage Inc./History Project, Sky Blue Jazz Ensemble, Socially Active Seniors, SoHo Artists, Sons of Norway, Sound Unseen International Duluth, Spirit Lake Poetry Series, St. Louis County Historical Society, Sugarloaf Cove Nature Center, Tamarack Dance Association, The Creativity Tank, Three Bridges International Chamber Music Festival, Tofte Lake Center, Tower-Soudan Historical Society, Tweed Museum of Art, Twin Ports Wind Ensemble, U of M/Duluth Campus/History Project, University of Minnesota-Duluth, Vermilion Community College, Virginia Mural Committee, Voices of Reason, WGZS-FM Fond du Lac Band of Lake Superior Chippewa, Wise Fool Shakespeare, Wolf Ridge Environmental Learning Center, WTIP-FM Cook County Community Radio, Zeitgeist Arts Initiative

REGION 4

Alexandria Area Arts Association, Ann Bickle Heritage House, Art of the Lakes, Brush &Palette Club, Central Lakes Symphony Orchestra, Central Square, City of Barnesville/History Project, City of Fergus Falls – Arts Programs, City of Moorhead/History Project, Concordia Percussion Ensemble, Cormorant Area Art Club, DEBWE Youth Organization, Evansville Arts Coalition, Fargo-Moorhead Chamber Chorale, Inc., Fargo-Moorhead Choral Artists, Fergus Falls Center For The Arts, Inc, Fergus Falls Concert Association, Fergus Falls Public Arts Commision, Fergus Falls Senior Citizens Program, Gooseberry Park Players, Grant County Historical Society, Grant County/History Project, Heritage Education Commission, Historic Holmes Theatre, Historical and Cultural Society of Clay County, History Arts and Cultural Association of East Otter Tail County, Kaddatz Galleries, Ltd., Kensington Area Heritage Society, KKWE White Earth Land Recovery Project, KUMM-FM University of MN Morris, Lake Region Arts Council, Lake Region Writers Network, LAKES CHAMBER MUSIC SOCIETY, Minnesota Lakes Maritime Society, Minnesota State Community & Technical College, Minnesota State University Moorhead, New Rivers Press, New York Mills Regional Cultural Center, Nordic Culture Clubs, Otter Tail County, Perham Center for the Arts, Phelps Mill Country, Pope Art, Pope County Historical Society, Prairie Public Broadcasting, Prairie Renaissance Cultural Alliance, Prairie Wind Players of Grant County, Preservation Concerts, Red Willow Arts Coalition, Rourke Art Gallery Museum, Sons of Norway, Springboard for the Arts (Fergus Falls Office), Stevens County Historical Society, Taylor Township/History Project, Terrace Mill Foundation, The Landmark Center, The Prospect House Museum, Theatre L’Homme Dieu, Vikingland Band Festival, Inc., Wilkin County Agricultural Society

REGION 5

Abandoned Scout Camp, Central Lakes Community Performing Arts Center, Central Minnesota Boy’s Choir, City of Royalton/History Project, Colla Voce Choir, Inc., Crossing Arts Alliance, Crow Wing County/History Project, Dreams United/Suenos Unidos, Inc., Farm on St. Mathias/Celtic Festival, Five Wings Arts Council, FoxFire Festivals, Friends of Linden Hill, Great River Arts, Greater Wadena Arts League, Green Island, Hands of Hope Resource Center, Heartland Symphony Orchestra, Heritage Group North, Inc., Lakes Area Music Festival, Lakes Bluegrass Festival, Lamplighter Community Theatre, Legacy Chorale of Greater Minnesota, Little Falls Arts & Crafts Fair, Long Prairie Chamber Orchestra, Longville Area Community Choir, Madhatters, Inc., Minnesota Folklore Theater, Minnesota Military Museum, Morrison County Historical Society, Northwoods Arts Council, Old Wadena Society, Sounds of Spirit Lake, St. Francis Music Center, Staples All Veterans and Community Park Association, Staples Area Men’s Chorus, Inc., Staples Area Women’s Chorus, Staples Motley Area Arts Council, Stimulating Economic Progress, Todd County Historical Society, USA Community Choir, USA Youth Singers, Wadena Area Community Band, Wadena County Historical Society, Wadena-Deer Creek Community Education, Walker-Hackensack-Akeley Community Education, Whiskey Creek Film Festival,

REGION 6/8

Andrew J. Volstead House Museum, Appleton 52 Wing Restoration Committee, Arlington Chamber of Commerce, Big Stone Arts Council, Blue Mound Area Theatre, Buffalo Ridge Chorale, Chippewa County Historical Society, City of Cottonwood  – Arts Programs, City of Glencoe/History Project, City of Granite Falls/History Project, City of Litchfield/History Project, City of Montevideo – arts and history projects, City of Rushmore – Arts Programs, City of Walnut Grove/Laura Ingals Wilder Pageant, Crow River Area Youth Orchestra, Crow River Drumline Association, Crow River Players, Crow River Singers, Dakota Wicohan, Dassel Area Historical Society, Dawson-Boyd Arts Association, Fiber and Fabric Guild, Friends of the Auditorium, Inc., Friends of the Orchestra, Granite Area Arts Council, Granite Falls Area Community Theater, Granite Falls Riverfront Revitalization, Green Earth Players, Historic Hutchinson, Hutchinson Center for the Arts, Hutchinson Concert Association, Hutchinson Photography Club, Hutchinson Public Arts Commission, Hutchinson Theatre Company, Kaleidoscope an Artists’ Gallery, Kandiyohi County Historical Society, Lac qui Parle County Historical Society, Lake Benton Opera House, Litchfield Community Theatre, Litchfield Opera House, Lyon County Historical Society, Marshall Area Fine Arts Council, Marshall Area Stage Company, McLeod County Historical Society, Meander Art Crawl, Meeker County Historical Society, Milan Village Arts School, Milwaukee Road Heritage Center, Minnesota Pottery Festival, Murray County Historical Society, New London Arts Alliance, New London Clay Center, New London Little Theatre, New London Music Festival, Nobles County Historical Society, Norway Lake Lutheran Historical Association, Pipestone Civil War Days Committee, Pipestone County Historical Society, Pipestone Indian Shrine Association, Pipestone Performing Arts Center, Prairie Arts Chorale, Prairie Arts Continuum, Prairie Arts Council, Prairie Dance Alliance, Prairie Wind Folk Music and Bluegrass Association, Prairie Winds Concert Band, Redwood County, Redwood County Historical Society, Redwood Falls Public Library/Plum Creek Library Sys/History Projects, Rhythm of the River, RiverSong Music Festival, Rock County Fine Arts Association, Sacred Heart Area Historical Society, Southwest Minnesota Arts Council, Southwest Minnesota Regional Research Center, Spicer Beautification Committee, Swift County Concert Band, The Barn Theater/Willmar Community Theatre, Inc, The Calumet Players, Inc., Walnut Grove Community Club, Willmar Area Arts Council, Willmar Area Symphonic Orchestra, Winsted Arts Council, Worthington Area Symphony Orchestra, Worthington International Festival, Worthington Okabena Windsurfers, Inc., Yellow Medicine County Historical Society

REGION 7E

Audubon Center of the North Woods, Braham Pie Day, Cambridge Center for the Arts, Cambridge-Isanti Performing Arts Committee, Center City Opera Company, Central Minnesota Art Co-op, City of Braham, City of Lindstrom – Karl Oskar Days Committee, City of Lindstrom – Park Commission, City of Milaca, City of Mora- Arts Programs, City of Onamia, City of Sandstone – Quality of Life Task Force, Depot Studios, East Central Minnesota Chorale, East Central Minnesota Pride, East Central Regional Arts Council, East Central School, Elim Oasis Adult Day Health Center, Family Pathways, Franconia Sculpture Park, Hazelfest at Hazelden, Isanti County Historical Society, Isanti County Parks, Isle School District – Community Education, Kanabec County Agricultural Society, Kanabec County Art Association, Kanabec History Center, Milaca Area Historical Society, Milaca Fine Arts Council, Mille Lacs Band of Ojibwe/History Project, Mille Lacs County Historical Society, Minnesota Goose Garden, Mora CAPP-Comprehensive Arts Planning Program, Mora Vasaloppet, Northern Exposures Photography Club, Northwest Company Fur Post, Old School Arts Center, Onamia Area Friends of the Library – Arts Programs, Onamia Public Schools Arts Project, Paradise Community Theatre, Pine Center for the Arts, Pine City Art Council, Pine City Heritage Players, Pine City Library Foundation/History Project, Pine County Agricultural Society, Pine County Historical Society, Princeton Area Visionary Committee, Princeton Public Schools, St. Croix Valley Potters Tour, We R Able, Wyoming Area Creative Arts Community

REGION 7W

728 Cadets Marching Arts, Benton County Historical Society, Buffalo Art Guild, Buffalo Community Orchestra, Buffalo Community Theater, Buffalo Rotary Foundation, Buffalo-Hanover-Montrose Early Childhood Family Ed., Central Minnesota Arts Board, Central Minnesota Youth Orchestra, Chamber Music Society of St. Cloud, City of Howard Lake/History Project, City of Rockford/History Project, City of Sartell, City of St. Cloud, Cokato Historical Society, College of St Benedict Fine Arts Programming, Command Performance Choirs, Community Legacies, Dassel-Cokato Community Education, Dassel-Cokato Community Theater, Delano Arts Council, Downtown St. Cloud Art Crawl Collaborative, Elk River Area Arts Alliance, Elk River Community Theatre, Granite City Folk Society, Great Northern Theatre Company, Great River Chorale, Great River Educational Arts Theatre, Great River Regional Library Arts Programming, Hillside Adult Education, Howard Lake-Waverly-Winsted Community Education, Inaccurate Vernacular, Kimball Community Playhouse, KVSC-FM St Cloud State University, Lake Sylvia Flute Institute, Land of Lakes Choirboys of Minnesota, Legacy Foundation of Big Lake, Millstream Arts Festival, Minnesota Center Chorale, Minnesota Dance Ensemble, Mississippi Strings Camp, Monticello Strings, Munsinger Clemens Botanical Society, North Ballet Youth Company, North East Wilson Park Neighborhood Association, NorthStar Family Theatre, Paramount Arts Resource Trust, Paynesville Area Community Theater, Pinecone Central Park Association  – Arts Programs, Pioneer Place Theatre Company, Rockford Area Historical Society, Rooftop Theatre, Saint Cloud Arts Commission, Saint Cloud Film Festival, Saint Cloud Rotary Club’s Summertime by George, Saint Cloud State University, Saint Cloud State University/History Project, Saint John’s Boys’ Choir, Sauk Centre Arts Council, Sherburne County Historical Society, Sinclair Lewis Foundation, SOAR Regional Arts, St. Cloud Downtown Alliance Foundation, St. Cloud Municipal Band, St. Cloud Symphony Orchestra, St. John’s University Fine Arts Programming, Stearns County Historical Society, The St. Cloud Area All Star Jazz Band, United Arts of Central Minnesota, Visual Arts Minnesota, WACOSA, Wicked Sister Dance, Wirth Center for the Performing Arts, Women’s Writing Program of Advisory Task Force on the Women and Juvenile Female Offender in Corrections, Wright County Historical Society, wRight Ringers Community Handbell Ensemble, Youth Chorale of Central Minnesota, Youth Theatre Workshop

REGION 9

Arlington Town and Country Days, Arts and Heritage Center of Montgomery, Arts Center of St. Peter, Arts n More Festival, Bethany Lutheran College, Blue Earth County 4-H, Blue Earth Town and Country Players, Boy In Blue Civil War Memorial, Brown County Historical Society, Children’s Museum of Southern Minnesota, Christkindlmarkt, City Center Partnership – CityArt Program, City of St. James, City of Waseca/History Project, CityArt Sculpture Walk, Cleveland Cherry Creek Days, Community and Seniors Together, Curtain Call Theatre, Dance Conservatory of Southern Minnesota, Fairmont Opera House, Friends of German Park, Gaylord Area Chamber of Commerce, GnomeMade Artisans, Good Thunder Reading Series, Green Isle Community School, GSR Fine Art Festival, Healthy Community/Healthy Youth, Henderson Area Arts, Henderson Sauerkraut Days, Hermann Monument Society, Irish Cultural Society of New Ulm, Kearney International Center, Minnesota State University Mankato, KMSU-FM/KMSK-FM MN State University Mankato, Lake Crystal Area Community Band, Le Sueur County Historical Society, Le Sueur-Henderson Youth Opportunities, Lincoln Election Dramatic Play, Lind House Association, Madelia Area Chamber of Commerce, Mankato Area 77 Lancers Marching Band Parent Assoc. Inc., Mankato Area Arts Council, Mankato Area Community Band, Mankato Area Youth Symphony Orchestra, Mankato Ballet Company, Mankato Children’s Chorus, Mankato Mosaic Theatre Company, Mankato State University, Mankato Symphony Orchestra, Maple River Community Education, Martin County Historical Society, Martin County Preservation Association, Merely Players Community Theatre, Inc., Minnesota Over 60 Band, Minnesota Shorts Play Festival, Minnesota State University Mankato Performance Series , Minnesota State University, Mankato (Department of Anthropology)/History Project, Minnesota Valley Chorale, Minnesota Valley Music Teachers Association, Minnesota Valley Sweet Adelines, MRCI WorkSource, Musicorum, New Ulm Battery, Inc, New Ulm Chamber of Commerce, New Ulm Civil War Commemoration Committee, New Ulm Oktoberfest Arts Activities, New Ulm Suzuki School of Music, New Ulm Turnverein, Nicollet County Historical Society, Paradise Center for the Arts/Faribault Art Center, Inc., Picnic in the Park Variety Show, Pioneer Public Television KWCM, Prairie Lakes Regional Arts Council, Inc., Project GEM, Quiltistry, Red Rock Center for the Arts, Riverblenders Chorus of Mankato, Rock Bend Folk Festival, Rural Route Dance Ensemble, Sakatah Arts Experience, Sibley County Fair, Sleepy Eye Area Concertina Club, Sleepy Eye Area Historical Society, Sleepy Eye Community Education, South Central College-North Mankato, South Central Interpretive Center, South Central Service Cooperative, Springfield Community Theatre, St. Peter Ambassadors, St. Peter Choral Society, State Street Theater Co., String Theory Music Group, The 410 Project, The Concord Singers, The Echo’s Big Band Sound, The Grand Center for Arts & Culture, Inc., The Playwrights Project, Truman Historical Association, Twin Rivers Council for the Arts, Wanda Gag House Association, Waseca Arts Council, Inc, Waseca Classic, Inc., Waseca Community Education, Waseca County Historical Society, Watonwan County Historical Society, Winnebago Area Musical Players

REGION 10

Albert Lea Art Center, Albert Lea Community Theatre, Ameriikan Poijat Finish Brass Band, Anderson Center for Interdisciplinary Studies, ArtOrg, ArtReach (Red Wing), ArtReach St. Croix, Austin Area Commission for the Arts, Austin Community Band, Austin Public Television (KSMQ), Austin Symphony Orchestra, Bach Society of Minnesota, Big Island Rendevous and Festival, Inc., Blue Earth Valley Concert Association, Bluff Country Artists Gallery, Bluff Country Studio Art Tour, Brave Community Theatre, Bridge Chamber Music Festival, C4, Cannon Falls Area Historical Society, Cannon Valley Regional Orchestra, Cannon Valley Youth Orchestra, Carleton College/History Project, Carpenter St. Croix Valley Nature Center/T and E Carpenter Foundation, Cello an American Experience, Chatfield Brass Band, Inc., Chatfield Center for the Arts, Inc., Children’s Dance Theatre, Choral Arts Ensemble of Rochester, City of Hokah/History Project, City of Lanesboro/History Project, City of Red Wing – Arts Programs, City of Red Wing/History Project, City of Rochester Music Dept./Riverside Concerts, City of Winona Community Services – Arts Programs, City of Winona/History Project, Commonweal Theatre Company, Community Alliance of Rochester for Equality  – Arts Programs, CulturFest, Czech Heritage Club, Diversity Council, Dodge County Historical Society, Dolores Jean Lavins Center for Humanities in Medicine, Dover Eyota Music Association, Dreamery Rural Arts Initiative, Eagle Bluff Environmental Learning Center, Eyota Days Children’s Theatre Committee, Florence Township/History Project, Friends of Houston Nature Center, Friends of St. Rose, Inc., Friends of the Sheldon, Frozen River Film Festival, Giants of the Earth Heritage Center, Inc., Goodhue County Historical Society, Great River Shakespeare Festival, Hambone Music Festival, Historic Paramount Theatre, Home and Community Options, Inc., Honors Choirs of Southeast Minnesota, Hormel Historic Home, Houston County Historical Society, I Cantanti Chamber Choirs, Independent School District #659/History Project, KQAL-FM Winona State University, Lanesboro Arts Center, Lanesboro Barn Dance, Lanesboro Community Theatre, Lanesboro Historical Preservation Association, Laura Baker Services, Lawn Chair Concert Series, Lockwood Theatre Company, Mantorville Art Guild Gallery and Studio, Mantorville Economic Development Authority, Matchbox Children’s Theatre, Mid West Music Fest, Minnesota Ballet Theatre, Minnesota Marine Art Museum, Minnesota State Public School Orphanage Museum, Mower County Historical Society, National Eagle Center, Northfield Arts and Culture Commission, Northfield Arts Guild, Northfield Healthy Community Initiative, Northfield Historical Society, Northfield Public Library/History Project, Northfield Public Schools, Northfield Senior Center, Northfield Youth Choirs, Norwegian-American Historical Association, Olmsted County Historical Society, Owatonna Arts Center, Perlman Teaching Museum, Carleton College, Peterson Committee for the Arts, Picaresque II, Pine Area People for the Arts, Polish Cultural Institute, Prairie Creek Community School, Prairie Island Indian Community (PIIC)/History Project, Project FINE, RCTC Life Program, Red Dragonfly Press, Red Wing Arts Association, Red Wing Public Library/History Project, Renewing the Countryside  – Arts Programs, Rice County Historical Society, River Arts Alliance, Rochester Aria Group, Rochester Art Center, Rochester Arts Council, Rochester Chamber Music Society, Rochester Civic Theatre, Rochester Dance Company, Rochester International Film Group, Rochester Irish Fest, Rochester Male Chorus, Inc., Rochester Music Guild, Rochester Repertory Theatre, Rochester Symphony Orchestra & Chorale, Rochesterfest, Rushford Area Society of the Arts, Saint Charles Youth Theatre, Saint Mary’s University of Minnesota, Page Theatre, SEED Performance Art, Sheldon Theatre Brass Band, SoundStrings, South Central Minnesota Studio Art Tour, Southeast Arts Community CAPP, Southeast Minnesota Bluegrass Association, Southeastern Minnesota Arts Council, Inc., Southeastern Minnesota Suzuki Association, Southeastern Minnesota Youth Orchestras, Steele County Historical Society, Stringwood Summer Music Festival, T. B. Sheldon Memorial Auditorium, The Bella Choirs, The Friends of Way Park, The Merlin Players, The Northfield Union of Youth, Theatre du Mississippi, Time Track Productions, Universal Music Center, Vintage Band Festival, Wabasha County Historical Society, Winona Area Barbershoppers, Winona Arts Center, Winona Brass Band, Winona County Historical Society, Winona State University College of Education, Winona State University/History Project, Winona Symphony Orchestra Association, Winona-Dakota Unity Alliance, Words Players Theatre/ Northland Words, Wykoff Area Historical Society, Young Musicians of Southeastern Minnesota, Zumbrota Area Arts Council

REGION 11

1006 Summit Avenue Society, 20% Theatre Company, 4 Community Theatre, 9×22 Dance/lab, Actors Theater of Minnesota, Adieu Summer Concert, AdopSource, Advocating Change Together, After 5, Afton Historical Society and Museum, Afton Historical Society Press, AirSpace Minnesota, Al-Bahira Middle Eastern Dance Theater, Alan Berks and Company, Aldrich Arts Collaborative, Alive and Kickin, All My Relations Arts/Native American Community Development Institute, Allegro Choral Academy, Alliance Francaise of the Twin Cities/History Project, Ally People Solutions, Altered Esthetics, Alternative Motion Project, Alzheimer’s Poetry Project, American Association of Woodturners Gallery of Wood Art, American Aviation Heritage Foundation, American Composers Forum, American Craft Council, American Indian Family and Children’s Services/History Project, American Swedish Institute, Amherst H. Wilder Foundation, AMPERS/Assn. of MN Public Educational Radio Stations, Ananya Dance Theatre, Ancia Saxophone Quartet, Angel Foundation, Angelica Cantanti Youth Choirs, Aniccha Arts, Anoka County Historical Society, Apollo Male Chorus, Arab-American Cultural Institute, Arcata Press dba St. Paul Almanac, Art and All that Jazz Inc., Art Buddies, Art Department Bethel University, Art of This Gallery, Art Shanty Projects, Artaria String Quartet, ArtiCulture, Artist to Artist, Artistry/Bloomington Theatre and Art Center, Artists del Norte, Arts Consortium of Carver County, Arts in Action, Arts Midwest, ArtSage/MN Creative Arts and Aging Network, Artspace, ArtStart, Ascension Place, Inc., Ashland Productions, Inc., Asian Media Access, Augsburg College/History Project, Augsburg Fairview Academy/History Project, Autism Society of Minnesota, Autoptic Festival, Bakken Museum, Bakken Trio, Balkanicus Ensemble, Ballet Folklorico Mexico Azteca, Ballet Minnesota, Ballet of the Dolls, Inc., Ballet Works Inc dba James Sewell Ballet, Banfill-Locke Center for the Arts, Barbara Schneider Foundation, Barebones Productions, Batucada Do Norte, Bedlam Theatre, Bell Museum of Natural History, Bells of the Lakes, Bengali Association of Minnesota, Beyond Ballroom Dance Company, Beyond My Vision, Black Dirt Theater, Black Label Movement, Black Storytellers Alliance, Bloomington Chorale, Bloomington Fine Arts Council, Bloomington Historical Society, Blossoms of the Orient Dance Theater, Blue Water Theatre Company, BodyCartography Project, Box Wine Theatre, BRAVA!, Brazen Theatre, Breanna’s Gift, Bridgeview Center, Brooklyn Community Band, Brooklyn Historical Society, Brownbody, Burnsville Visual Arts Society, Bush Foundation, Byzantine Choral Festival, CAAM Chinese Dance Theater, Calliope Women’s Chorus, Camp Masala, Candid Theater Co, Cantus, Caponi Art Park, Capri Theater/Plymouth Christian Youth Center, Carlyle Brown & Company, Carnival Brasileiro, Carondelet Village, Inc., Carver County Historical Society, Cathedral Heritage Foundation, Ce Tempoxcalli, Cedar Cultural Center, Cedar Lake Park Preservation and Development Association dba Cedar Lake Park Association, Celtic Collaborative, Center for Hmong Arts and Talent, Center for Hmong Studies, Center for Irish Music, Central Public Schools, Centre Stage Theatre and Arts, Chain Reaction Theatre Project, Chamber Music Lakeville, Chamber Music Society of Minnesota, Chameleon Theatre Circle, Chaska Valley Family Theatre, Chaske Cikala Wacipi, CHAT, Chicago Avenue Fire Arts Center, Children’s Theatre Company, Christopher Watson Dance Company, Circus Juventas, Cities’ Classical Dance Ensemble, City of Afton/History Project, City of Belle Plaine/History Project, City of Blaine – Arts Programs, City of Brooklyn Park, City of Carver/History Project, City of Eagan Parks and Recreation, City of Eden Prairie/History Project, City of Excelsior/History Project, City of Farmington/History Project, City of Lakes Chorus, City of Maplewood/History Project, City of Marine on St. Croix/History Project, City of Minneapolis – Arts, City of Minneapolis (Park and Recreation Board)/History Project, City of New Prague/History Project, City of Osseo/History Project, City of St. Paul, City of Stillwater/History Projects, Civic Orchestra of Minneapolis, Classical Actors Ensemble, Cleveland Neighborhood Association, CLIMB Theatre, Coffee House Press, COLLAGE, Come Square Dance, Inc., Community Celebration of Place, ComMUSICation, Como Zoo, COMPAS, Consortium Carissimi, Contempo Physical Dance, Contemporary Dance Arts, Inc., Continental Ballet Company, Converging Visions, Copper Street Brass, courageous heARTS, Cowles Center for Dance & the Performing Arts, Creatives for Causes / Art Buddies, Cross Community Players, CrossRoads Panorama, Crow With No Mouth Productions, Cultural Society of Filipino-Americans, Dakota County Historical Society, Dakota Foundation for Jazz Education, Dakota Valley Symphony, DalekoArts, Dance MN, Dance Revels Moving History, Dangerous Productions, Dans Askina Turkish Dance Ensemble, Dark and Stormy Productions, Deborah Elias Danza Espanola, Discovery Arts Council, District 7 Planning Council, Diverse Emerging Music Organization, Duniya Drum & Dance, Eagan Art Festival, Eagan Men’s Chorus, East Metro Symphony Orchestra, Eastern Carver County Schools Community Education, Ebenezer Ridges Care Center, Eclectic Edge Ensemble, Eden Prairie Arts Center, Edge of the Big Woods Art Wander, Edina Chorale, Edina Singing Seniors, EDIT, Edvard Grieg Society, Emerge Community Development, Encore Wind Ensemble, Ensemble 61, Ethnic Dance Theatre, Excelsior-Lake Minnetonka Historical Society, Exultate, Face Forward, FamilyMeans, Farmer Labor Education Committee, Farmington Community Education, Festival of Ethnic Sacred Choral Music Org Comm, Festival of Nations/International Institute of MN, Firefighter’s Hall and Museum, Flying Foot Forum, Flying Forms, Foci Minnesota Center for Glass Arts, Fools Productions/Theatre of Fools, Forecast Public Art, Forest Lake Park Board, Fortune’s Fool Theatre, Forum of Regional Arts Councils of Minnesota, Foundation for the Exhibition of Photography, Four Humors Theater, Frank Theatre, Franklin Art Works/New Franklin Cultural Center, Frederic Chopin Society, Inc., Free Arts Minnesota, Freedom Jazz Festival, Inc., Freshwater Theatre, Fridley City Band, Fridley Community Theatre, Friends of Artaria String Quartet, Friends of St. Paul College, Friends of Swede Hollow, Friends of the Cemetery, Friends of the Heritage Library, Friends of the Hopkins Center for the Arts, Friends of the Immigration History Research Center, frogtown connection, FTF Works, Fusion Arts, Gammelgarden Museum, Garden of Song Opera, Gateway Mural Project, Germanic-American Institute, Ghostbridge Theatre, Girl Friday Productions, Givens Foundation for African American Literature, Global Site Performance, Golden Valley Historical Society, Goldstein Museum of Design, Gosso, Govenaires Drum and Bugle Corps, Grace Minnesota, Grand Symphonic Winds, Grassroots Culture, Graywolf Press, Great Northern Union Chorus, Greater Twin Cities Youth Symphonies, Green T Productions, Gremlin Theatre, Guthrie Theater, Hamline Church United Methodist/History Project, Hamline Midway Coalition, Hamline University/History Project, HAND in HAND Productions, Harmonic Relief, Harmony Theatre Company and School, Hassan Area Historical Society, Hastings Prescott Area Arts Council/HPAAC, HealthEast Care System, Hennepin County Library/History Project, Hennepin Health Foundation, Hennepin History Museum, Hennepin Theatre Trust, Henning Landmark Center, Heritage Organization of Romanian Americans in Minnesota, Highpoint Center for Printmaking, Hindu Society of Minnesota, Historic St. Paul, History Theatre, Hmong Cultural Center of Minnesota, Hmong Minnesota Day Commitee, Hmong Museum, Hollywood Studio of Dance, Honeywell Concert Band, Hope Community, Inc., Hope Theater Company, Hopewell Music Cooperative North, Hopkins Center for the Arts, Hopkins Westwind Concert Band, Hot Summer Jazz Festival/Twin Cities Jazz Festival, HUGE Improv Theater, Ice Orchestra , IFP MInnesota, Illusion Theater & School Inc., In Progress, In the Heart of the Beast Puppet & Mask Theatre, Indian Music Society of Minnesota, Indonesian Performing Arts Association of Minnesota dba Sumunar, Interact Center for the Visual and Performing Arts, Intermedia Arts of Minnesota, Inc., International Festival of Burnsville, International Friendship Through the Performing Arts, Inverted Arts, Iny Asian Dance Theater, Iraqi and American Reconciliation Project, Irish Fair of Minnesota, Irondale Band Boosters, ISD 108 Community Education, ISD 110 Community Education, ISD 112 Community Education, Ivey Awards, IZUN/MIZAN: A Film and Dialogue Series, J.J. Hill Reference Library, Japan American Society of Minnesota, Jawaahir Dance Company, Jazz at Studio Z, JazzMN, Inc., Jerome Foundation, Jewish Historical Society of the Upper Midwest, Jungle Theater, Juxtaposition Arts, Ka Joog, Kairos Alive!, Kalpulli Ketzalcoatlicue, Kantorei, Inc., Katha Dance Theatre, Katherine E. Nash Gallery, KBEM-FM/Jazz 88 Minneapolis Public Schools, Keane Sense of Rhythm, Kenwood Symphony Orchestra, KFAI Fresh Air Incorporated, Kingfield Neighborhood Association, Kinship of Rivers, KMOJ-FM CCDI, Kulture Klub Collaborative, KUOM-AM/ FM Radio K University of MN TC, Ladyslipper Baroque, Lake Harriet Spiritual Community/History Project, Lakeshore Players, Inc., Lakeville Area Arts Center/City of Lakeville, Lao Arts Outreach Organization, Lazy Hmong Woman Productions, Learning Through Music Consulting Group, LegUp Studio, Leonardo’s Basement, Les Jolies Petites School of Dance, Lidia Productions, Light Grey Art Lab, Linden Hills Chamber Orchestra, Link Vostok, Lipa Slovak Folk Dancers, Live Action Set, Loring Greenway Association, Los Alegres Bailadores, Loudmouth Collective, low tech/high joy collaborative, Lundstrum Center for the Performing Arts, Luther Seminary Foundation/History Project, Lutheran Music Program, Luverne Seifert and Darcey Engen, Lyndale Neighborhood Association, Lyra Baroque Orchestra, Lyric Arts Company of Anoka, Inc., Macalester College, MacPhail Center for Music, Mad King Thomas, Mad Munchkin Productions, Madame of the Arts, Maggie Bergeron and Company, Maggie’s Farm Free-Range Theater, Magic Lantern Puppet Theater, Mama Mosaic Theater, Maple Grove Arts Center, Maplewood Area Historical Society, Marcy Holmes Neighborhood Association, Maritime Heritage Minnesota, Masquers Theatre Company, Mathew Janczewski’s ARENA DANCES, McNally Smith College of Music Foundation, Mendota Mdewakanton Dakota Community, Mentoring Peace Through Art Inc, Merrill Community Arts Center, Metropolitan Boys Choir, Metropolitan Regional Arts Council, Metropolitan Symphony Orchestral Association, Midtown Global Music Festival, Midway Contemporary Art, Midwest Art Conservation Center, MIGIZI Communications, Milkweed Editions, Mill City Summer Opera, Mindekirken Foundation, Minhua Chorus, Minneapolis College of Art and Design/MCAD, Minneapolis Guitar Quartet, Minneapolis Institute of Arts, Minneapolis Jewish Federation , Minneapolis Jewish Film Festival, Minneapolis Musical Theatre, Minneapolis Pops Orchestra Association, Minneapolis Southside Singers, Minneapolis Television Network, Minneapolis Thanksgiving Celeb Pow-Wow Committee, Minnesota 9-11 Tribute, Minnesota African American Museum and Cultural Center, Minnesota Air National Guard Historical Foundation, Minnesota Association for Children’s Mental Health, Minnesota Association of Community Theatres, Minnesota Association of Songwriters, Minnesota Aviation History and Education Center, Minnesota Bluegrass & Old-Time Music Association, Minnesota Boychoir, Minnesota Brass Drum and Bugle Corps/MN Brass Inc., Minnesota Center for Book Arts, Minnesota Children’s Museum, Minnesota Chinese Dance Theater, Minnesota Chorale, Minnesota Citizens for the Arts, Minnesota Community SINGS, Minnesota Conservatory for the Arts, Minnesota Council on Foundations, Minnesota Dance Theatre & School, Minnesota Fringe Festival, Minnesota Genealogical Society, Minnesota Guitar Society, Minnesota Historical Society, Minnesota Humanities Center, Minnesota Independent Scholars Forum, Minnesota Jewish Film Festival, Minnesota Jewish Theatre Company, Minnesota Landmarks, Minnesota Landscape Arboretum, Minnesota Literacy Council, Minnesota Museum of American Art, Minnesota Music Coalition, Minnesota Music Educators Association, Minnesota Opera, Minnesota Orchestral Association, Minnesota Philharmonic Orchestra, Minnesota Prison Writing Workshop, Minnesota Productions, Inc., Minnesota Public Radio, Minnesota Section of the American Society of Civil Engineers, Minnesota Sinfonia, Minnesota Special Education Leaders Foundation (MNSELF), Minnesota Spoken Word Association, Minnesota State Arts Board, Minnesota State Band, Minnesota State Fiddlers Association, Minnesota Supreme Court Historical Society, Minnesota Theater Alliance, Minnesota Transportation Museum, Minnesota Valley Men’s Chorale, Minnesota Veterinary Historical Museum, Minnesota Youth Symphonies, Minnesota Zoo, Minnetonka Center for the Arts, Misplaced Music, Inc., Mississippi Valley Orchestra, Mixed Blood Theatre, Mixed Precipitation, Mizna, MNCASA, Model Cities of St. Paul, Inc., Morgan Thorson and Company, Morris Park Players/Morris Park Singers, Motionpoems, Mounds View Community Theatre, Mu Performing Arts/Theater Mu, Inc, Municipal Building Commission, Music Association of Minnetonka, Music in the Heart of Victory, Music St. Croix, MusicWorks Minnesota, Musikgarten of Anoka, National Lutheran Choir, Nautilus Music-Theater, Neighbors, Inc., New Native Theatre, New Prague Community Band, NewBridge Theatre Company, Nightpath Theatre Company, Nimbus Theatre, Nordic Heritage Club, Nordic Music Festival, North Artists’ Studio Crawl, North Star Chorus, North Star Museum of Boy-Girl Scouting, North Suburban Chorus, Northeast Minneapolis Arts Association, Northeast Orchestra, Northeast Youth and Family Services, Northern Clay Center, Northern Lights.mn, Northern Starz Theatre, Northern Symphony Orchestra, Northrop Auditorium/U of M, Norway House Edvard Grieg Society, Norwegian Glee Club of Minneapolis, NOTE-able Singers, NWA History Centre, O’Shaughnessy at St. Catherine University, Obsidian Arts, Off-Leash Area, Old Arizona Collaborative, Inc., One Voice Mixed Chorus, Open Book, Open Eye Figure Theatre, Oratorio Society of Minnesota, Ordway Center for the Performing Arts, Origin(s) Project, Out Twin Cities Film Festival, OverExposure, Oyate Nipi Kte, Paint on the Water: St. Croix Valley Hip Hop Festival, Pan Asian Arts Alliance, Pangea World Theater, Park Square Theatre, Partizan Theater, Partners in Praise Girls Choir, Partnership Resources, Inc., Patrick’s Cabaret, Penelope Freeh and Jocelyn Hagen, Penumbra Theatre Company, People Incorporated, Performance Lab, Photography at the Center, Pillsbury House Theatre, Playwrights’ Center, Inc., Plymouth Concert Band, Plymouth Fine Arts Council, Poetry for People, Powderhorn Park Neighborhood Association, Prairie Fire Lady Choir, Preservation Alliance of MN (PAM), Prior Lake Players, Project SUCCESS, Public Art Edina, Public Art St. Paul, Public Domain Productions, Public Theater of Minnesota, Quatrefoil Library, Ragamala Dance, Rain Taxi, Rainbow Rumpus, Rainbow World, Ramsey County (Parks and Recreation Department)/History Project, Ramsey County Historical Society, Ramsey County Leaders Council, Raw Sugar , Red Bird Chapbooks, Red Eye Theater/Collaboration, Red Fountain, Inc., Red Hot Arts, Redeemer Center for Life, Redeemer Music Arts Academy, RenegadeEnsemble, Revolver, Rhythmically Speaking, Rimon: The Minnesota Jewish Arts Council, River City Theatre Company, River Valley Theatre Company, Riverside Winds, Rock Star Supply Co., Rondo Avenue, Inc., Rosemount Area Arts Council, Rosemount’s Front Porch Players, Rosetown Playhouse Community Theatre, Roseville Parks and Recreation, Roseville String Ensemble, Rosy Simas Dance Projects, Russian Cultural Center, Sabes Jewish Community Center Performing Arts Dept., Saint Anthony Civic Orchestra, Saint Catherine University/History Project, Saint Louis Park Community Band, Saint Louis Park Friends of the Arts, Saint Louis Park Historical Society, Saint Louis Park Middle School Theater, Saint Louis Parks and Recreation, Saint Paul Art Collective, Saint Paul Ballet, Saint Paul Chamber Orchestra, Saint Paul Civic Symphony, Saint Paul Conservatory of Music, Saint Paul Festival and Heritage Foundation, Saint Paul Foundation, Saint Paul Neighborhood Network, Saint Paul Vocal Forum, Saint Stefan Romanian Orthodox Church/History Project, Sample Night Live!, Sandbox Theatre, Savage Arts Council, Savage Umbrella, Science Museum of Minnesota, Scott County Historical Society, Screenwriters’ Workshop, Selby Ave JazzFest, Seward Neighborhood Group, Shapiro and Smith Dance, She Rock She Rock, Sholom Community Alliance, Silverwood Park-Three Rivers Park District, Simply Jane, Singers in Accord, Sisters Boil, Six Elements Theatre Company, Skewed Visions Performance Company, Skylark Opera, Solid Ground, Somali American Parent Association, Somali Museum of Minnesota, Soo Visual Arts Center, Sounds of Hope, Ltd., South Metro Chorale, South Sixteenth Hijinks, Southside Family Nurturing Center, Speaking of Home, Special School District 1, Spirit in the House!, Springboard for the Arts, Square Lake Film and Music Festival, St. Barnabas Center for the Arts, St. Croix Valley Chamber Chorale, Stages Theatre Company, Stagewright Unlimited, SteppingStone Theatre, Stevens Square Community Organization, Story Arts of Minnesota, Strange Capers, Stuart Pimsler Dance & Theater, Studio 206, Summer Singers, Sumunar, SunsetGun Productions, SuperGroup, Swandive Theatre, Swedish Genealogical Society of Minnesota, Take-Up Productions, Tango Teacher Co-op, Tapestry Folkdance Center, Teatro del Pueblo, Ten Chances, No Hustle Artists Residency, Ten Thousand Things Theater, Textile Center, The Ancia Saxophone Quartet, The Apollo Club, The Art of Dance Studio, The Atelier Studio Program of Fine Art, The Baroque Room, The Buoyant Group, The Center for International Education, The Dream Songs Project, The Eclectic Ensemble, The Film Society of Minneapolis St. Paul, The Fitzgerald Theater Company, The Gregorian Singers, The Loft Literary Center, The Minnetonka Clippers Chorus, The Mirandola Ensemble, The Moving Company, The Museum of Russian Art, The Park Theater Company, The Peoples Cook, The PuppetTellers, The Raptor Center, University of Minnesota, The Rose Ensemble, The Schubert Club, The Singers-Minnesota Choral Artists, The Soap Factory, The Southern Theater, The St. Croix Valley Symphony Orchestra, The Third Rail, The Twin Cities Museum of Contemporary Art (TCMOCA), The Unprison Project, The Urban Spectrum Theatre Company, The Vecchione/Erdahl Duo, The Works, Theater Latte Da, Theater Or, Theater Space Project, Theatre Forever, Theatre in the Round Players, Inc., Theatre Novi Most, Theatre Pro Rata, Theatre Unbound, Thomas-Dale District 7 Planning Council, Threads Dance Project, Three Rivers Park District/History Project, Thursday Musical Inc., TigerLion Arts, Tlalnepantla Arts, Toneworks Community Foundation, Trú Rúts Endeavors, TU Dance, TuckUnder Projects, Twin Cities Carifest, Twin Cities Chinese Dance Center, Inc., Twin Cities Civil War Roundtable, Twin Cities Community Gospel Choir, Twin Cities Film Fest, Twin Cities Gay Men’s Chorus, Twin Cities Girls Chorus, Twin Cities Horn Club, Twin Cities Housing Development Corporation, Twin Cities Jazz Workshops, Twin Cities Jewish Chorale, Twin Cities Juneteenth Celebration, Inc, Twin Cities Labor Chorus, Twin Cities Musicians Union, Twin Cities Polish Festival, Twin Cities Pride, Twin Cities Public Television, Twin Cities Puppeteers, Twin Cities Scandinavian Family Festival, Twin Cities Show Chorus, Twin Cities String Academy, Twin Cities Women’s Choir, Twin Cities World Refugee Day, Twin Cities Youth Chorale, Twin City Model Railroad Museum, Two Chairs Telling, Two Rivers Chorale, U of M Libraries/History Project, U of M/Department of Anthropology/History Project, U of M/Institute on Community Integration/History Project, Ukrainian American Community Center Inc, Umunne Cultural Association of Minnesota, United Jewish Fund & Council/History Project, Universal Dance Destiny, Unvending, Upper Midwest Flute Association, Inc., Upstream Arts, Urban Arts Academy, Vallee de Croix, Valley Friendship Club, Vega Productions, Velvet Tones, Veterans Book Project, Veterans in the Arts, VocalEssence, Voice of Culture Drum and Dance, Vox Nova Chorale, VSA Minnesota, Walker Art Center, Walker West Music Academy, Walking Shadow Theatre Company, WAMSO – Minnesota Orchestra Volunteer Association/Friends of, Washington County 4-H Federation, Washington County Historical Society, Watertown Area Fine Arts Council, Watertown-Mayer Community Education, Wayzata Symphony Orchestra, We Theater, Weavers Guild of Minnesota, Weisman Art Museum/U of M Regents, West Bank Business Assn., West Bank School of Music, West Side Community Organization, West Side Theater Project, Westminster Presbyterian Church, White Bear Center for the Arts, White Bear Lake Area Historical Society, Whittier Alliance, Wildwood Artist Series, Wisdom Dances, Women of the West Quilters, Women’s Drum Center, Women’s Initiative for Self Empowerment, Women’s Writing Program Advisory Task Force on the Woman and Juvenile Female Offender, Workhaus Playwrights Collective, Workhouse Theatre Company, Yellow Tree Theatre, Young Artists Initiative, Young Dance, Youth in Jazz, Inc., Youth Performance Company, YouthCARE, zAmya Theater Project, Zeitgeist, Zenon Dance Company and School, Zorongo Flamenco Dance Theatre, East Side Arts Council, Minnesota Newspaper Foundation/History Project

2017 Artist Count Survey Partners

AIGA Minnesota, Alexandria Area Art Assn., American Composers Forum, American Craft Council, American Swedish Institute, Americans for the Arts, Anderson Center for Interdisciplinary Studies, Arrowhead Regional Arts Council, ArtiCulture, Artistry, Arts Center of St. Peter, Artspace Projects, ArtStart, Austin Area Commission for the Arts, Banfill-Locke Center for the Arts, Big Stone Arts Council, Black Storytellers Alliance, Blue Earth Valley Concert Association, Bush Foundation, Cantus, Carlyle Brown and Co., Central Minnesota Arts Board, Children’s Theatre Company, City of Eagan Parks and Recreation, City of Rochester Music Department/Riverside Concerts, Coffee House Press, Commonweal Theatre Co., COMPAS, Corvus North Consulting, Cowles Center, Creative Enterprise Zone, Crossing Borders Studio Art Tour, Curio Dance, Dreamery Rural Arts Initiative, Duluth Art Institute, Eagan Art Festival, East Central Regional Arts Council, East Side Arts Council, Ethnic Dance Theater, Excelsior Art on the Lake, Fired Up, Inc., Five Wings Arts Council, FORECAST Public Artworks, Forum of Regional Arts Councils of Minnesota, Franconia Sculpture Park, Frank Theatre, Free Arts Minnesota, Full Circle Theater, Gallery 96 Art Center, Givens Foundation for African American Literature, Grand Marais Art Colony, Graywolf Press, Great River Shakespeare Festival Winona, GREAT Theater, Green T Productions, Guthrie Theater, Hennepin Theatre Trust, Highpoint Center for Printmaking, Historic Holmes Theare/DLCCC, Hutchinson Center for the Arts, Ideas that Kick, IFP Minneapolis-St. Paul, Illusion Theatre and School, In the Heart of the Beast Puppet and Mask Theatre, Intermedia Arts, Ivey Awards, Jackpine Writers, Jerome Foundation, Juxtaposition Arts, Katha Dance Theater, Keepers of the Sacred Tradition of Pipemakers, Lake Regional Arts Council, Lakes Area Music Festival, Lake Wobegon® Brass Band, Lanesboro Arts, Loft Literary Center, MacRostie Art Center, MacPhail Center for Music, MaMa MOsAIC, Mankato Area Youth Symphony Orchestra, Mardag Foundation, McKnight Foundation and McKnight Artist Fellowships, Mentoring Peace Through Art, Metropolitan Regional Arts Council, Metropolitan Symphony Orchestra Association, Million Artist Movement, Milkweed Editions, Minneapolis College of Art and Design, Minneapolis Institute of Arts, Minnesota Alliance of Community Theaters, Minnesota Alliance of Museums, Minnesota Brass, Minnesota Center for Book Arts, Minnesota Citizens for the Arts (MCA), Minnesota Chinese Opera, Minnesota Conservatory for the Arts, Minnesota Dance Theatre and the Dance Institute, Minnesota Fringe Festival, Minnesota Jewelry Artists Guild, Minnesota Historical Society, Minnesota Jewish Theatre Company, Minnesota Museum of American Art, Minnesota Music Coalition, Minnesota Opera Company, Minnesota Orchestra, Minnesota Playlist, Minnesota Quilters, Inc., Minnesota State Arts Board, Minnesota Theater Alliance, Minnetonka Center for the Arts, mnartists.org, Mu Performing Arts, Neighborhood Development Alliance, NEMAA, Northern Clay Center, Northern Light Opera Company, Northern Lights.mn, Northfield Arts Guild, North House Folk School, Northwest Minnesota Regional Arts Council, Obsidian Arts, Oromo Culture Institute/Community of Minnesota, O’Shaugnessy Auditorium/St. Catherine’s University, Owatonna Art Center, Paradise Center for the Arts, Paramount Arts Resource Trust, Park Rapids Lakes Area Arts Council, Perspectives, Inc., Pillsbury House Theatre, Playwright’s Center, Prairie Lakes Regional Arts Council, Prairie Renaissance Cultural Alliance, Public Art St. Paul, Public Functionary, Ragamala Dance Company, Red Eye Theater, Red Wing Arts Association, Reif Center in Grand Rapids, Region 2 Arts Council, Rochester Art Center, Region Five Development Commission, Rochester Civic Music/Riverside Concerts, Rochester Symphony Orchestra and Chorale, Rock Bend Folk Festival, Rose Ensemble, Rhythmically Speaking, St. Croix Valley Pottery Tour, St. Paul Almanac, St. Paul Art Collective/St. Paul Art Crawl, St. Paul Chamber Orchestra, St. Paul Conservatory of Music, Schubert Club, The Soap Factory, Sol Inspirations, Soo Visual Art Center, Southeastern Minnesota Arts Council, Southwest Minnesota Arts Council, Springboard for the Arts, Stages Theatre Co., Target, TB Sheldon Theatre, Ten Thousand Things, Textile Center of MN, TruArt Speaks, Tru Ruts Endeavors, The Crossing Arts Alliance, The Film Society of Minneapolis/St. Paul, The Singers – Minnesota Choral Artists, Theatre in the Round Players, Theatre L’Homme Dieu, Twin Cities Actors Equity Association Liaison Committee, Twin Cities Makers, Upstream Arts, Visit Cook County, Visual Arts Minnesota, VocalEssence, Voice of Culture Drum and Dance, Voyagers Art Club, VSA Minnesota, Walker Art Center, Walker West Music Academy, West Broadway Business and Area Coalition, White Bear Center for the Arts, Willmar Area Arts Council, Yellow Tree Theatre, Youth Performance Company, Zeitgeist Arts

2015

“This activity is made possible by a grant provided by the Minnesota State Arts Board through an appropriation by the Minnesota State Legislature general fund and the arts and cultural heritage fund, and a grant from the National Endowment for the Arts.”

 

 

REGION 1—NORTHWEST MINNESOTA

Ada Chamber of Commerce; City of Roseau Scandinavian Festival; Crookston Civic Music League; Fertile Community Club; Fosston Library Arts Center; Friends of Lake Bronson State Park; Heritage Foundation; Kittson County Historical Society; l’Association des Francais du Nord; Middle River Community Club; Middle River Community Theater; Norman County Historical Society; North Country Fiddle and Dance; Northwest Minnesota Arts Council; Palmville Press & Publishing; Polish National Alliance Lodge 3060; Roseau Area Arts Association; Roseau County Historical Society; Sand Hill Settlement Historical Society; Sons of Norway Snorre Lodge #70; Stephen Arts Council; Summer Arts Stages; Thief River Falls Community Arts Council; Twin Forks Chorus; Valley Crossing Arts Council; and Warroad Summer Theatre.

REGION 2—NORTH CENTRAL MINNESOTA

Belle Thalia Creative Arts Space; Beltrami County Historical Society; Bemidji Area Community Band; Bemidji Chorale; Bemidji Community Theater; Bemidji First City of Arts Studio Cruise; Bemidji Sculpture Walk; Bemidji Symphony Orchestra; Bemidji Woodcarving Club; Blackduck Community Education; Blank Canvas Gallery and Education Center; City of Blackduck; City of Park Rapids; Clearbrook-Gonvick Summer Recreation; Clearwater County Historical Society; Depot Preservation Alliance; Headwaters School of Music & the Arts; Heartland Concert Association; Hope House; Jackpine Writers’ Bloc; Lady Slipper Scenic Byway; Lake of the Woods Art Guild; Lake of the Woods County Historical Society; Loon Opera Company; Mahnomen County Historical Society; Mask and Rose Women’s Theater Collective; Nemeth Art Center; North Beltrami Heritage Center; Northern Artist Association; Northern Exposure to Lifelong Learning; Northern Light Opera Company; Northwoods Writers Group; Park Rapids Area Community Band; Park Rapids Lakes Area Arts Council; Paul Bunyan Playhouse; Pequana Playhouse; Red Bridge Film Festival; Region 2 Arts Council; and Watermark Art Center.

REGION 3—THE ARROWHEAD REGION

Aitkin Community Education; Aitkin County Historical Society; American Indian Community Housing Organization (Gimaajii Mino Bimaadizimin); Arrowhead Chorale; Arrowhead Regional Arts Council; Art ‘Round Town; Arts on Superior; Aurora City Band; Bayfront Reggae Festival; Bois Forte Tribal Government; Borealis Chorale and Orchestra; Calosia Township Historical Society; Calumet Public Library; Carlton County Historical Society; City of Bigfork; City of Duluth; City of Grand Rapids; Cloquet Public Library; Common Language; Cook Chamber of Commerce; Cook County Community Radio Corporation; Cook County Historical Society Museum; Cotton Civic Club; County Seat Theater Company; Crescendo Youth Orchestra; Dorothy Molter Foundation and Museum; Duluth Art Institute; Duluth Ballet; Duluth Children’s Museum; Duluth Festival Opera; Duluth Fiber Handcrafters Guild; Duluth Superior Symphony Association; Duluth-Superior Area Educational Television Corporation; East Range Choral Society; Edge of the Wilderness Community Center; Ely Greenstone Public Art; Ely Winter Festival; Ely-Winton Historical Society; Empty bowls; Ernest C. Oberholtzer Foundation; Friends of B’nai Abraham; Friends of the Finland Community; Good Harbor Hill Players; Grand Marais Arts Colony; Grand Marais Playhouse; Gunflint Trail Historical Society; Hibbing Historical Society; Hovland Arts Festival; Icebox Radio Theater; Ironworld Development Corporation; Itasca Orchestra and Strings Program; Jaques Arts Center; Koochiching County Historical Society; Lake Superior Chamber Orchestra; Lake Superior Marine Museum Association; Lake Superior Sustainable Farming Association; Lake Superior Suzuki Talent Program; Lake Superior Youth Chorus; Laurentian Arts and Culture Alliance; Lyric Opera of the North; MacRostie Art Center; Magic Smelt Puppet Troupe; Matinee Musicale; Mesabi Symphony Orchestra; Milwaukee Road Heritage Center & Museum; Minnesota Discovery Center; Minnesota Museum of Mining; Minnesota State Old Time Fiddle Championships; Moose Lake Area Historical Society; Nordic Center; North House Folk School; North Shore Music Association; North Star Foundation of the Mesaba Range; Northern Bedrock Conservation Corps; Northern Lake County Arts Board; Northern Lakes Arts Association; Northern Lights Music Festival; North Shore Chamber Society; Northwoods Friends of the Arts; Poetry Harbor; Prøve Gallery; Rainy Lake Community Orchestra; Range Artists Association; Range Center; Reif Arts Council; Ressl Dance!; Saint Louis County Historical Society; Schroeder Area Historical Society; Sisu Heritage; Sky Blue Jazz Ensemble; Sons of Norway; Duluth Superior Film Festival; Sugarloaf Cove Nature Center; Tamarack Dance Association; The College of Saint Scholastica; The Creativity Tank; The Duluth Playhouse; The Ely Artwalk; Three Bridges International Chamber Music Festival; Tweed Museum of Art; Two Harbors Heritage Days; Voices of Reason; William M. Kelley High School; Wise Fool Shakespeare; and WTIP North Shore Community Radio.

REGION 4—THE LAKE REGION

Alexandria Area Arts Association; Ann Bickle Heritage House; Art of the Lakes Association; Becker County Historical Society; Boys and Girls Club of White Earth; Brush & Palette Club; Central Square Inc; City of Alexandria; City of Fergus Falls; City of New York Mills; Concordia College Cultural Events; Evansville Arts Coalition; Fargo-Moorhead Chamber Chorale; Fergus Falls Center For The Arts; Fergus Falls Concert Association; Fergus Falls Senior Citizens Program; Friends of History Museum of East Otter Tail County; Gooseberry Park Players; Grant County Historical Society; Henning Landmark Center Inc.; Heritage Education Commission; Historic Holmes Theatre; Historical and Cultural Society of Clay County; Kaddatz Galleries; Lake Region Arts Council; Lake Region Writers Network; Lakes Chamber Music Society; Minnesota State Community & Technical College; Minnesota State University Moorhead; Minnesota’s Historic Northwest; New Rivers Press; New York Mills Arts Retreat; Nordic Arts Alliance; Nordic Culture Clubs; Otter Tail County; Pope Art; Pope County Historical Society; Prairie Renaissance Cultural Alliance; Probstfield Farm Living History Foundation; Prospect House Museum; Rourke Art Gallery Museum; Springboard for the Arts (Fergus Falls Office); Starbuck Depot and Museums; Stevens County Historical Society; Terrace Mill Foundation; The Minnesota Lakes Maritime Society; The Prospect House Museum; The Straw Hat Players; Theatre L’Homme Dieu; and Wilkin County Historical Society.

REGION 5—THE BRAINERD LAKES REGION (FIVE WINGS)

4-H Performing Arts Project Development Committee; Cass County Historical Society; Central Lakes College Theatre; Central Minnesota Boys Choir; Crossing Arts Alliance; Crow Wing County Historical Society; Cuyuna Iron Range Heritage Network; Dreams United/Sueños Unidos; Five Wings Arts Council; Great River Arts; Green Island Preserve; Heartland Symphony Orchestra; Heritage Group North; Lakes Area Music Festival; Lamplighter Community Theatre; LEAP; Legacy Chorale of Greater Minnesota; Little Falls Arts & Crafts Fair; Long Prairie Area Chamber of Commerce; Long Prairie Chamber Orchestra; Longville Lakes Arts Alliance; Madhatters Community Theatre Inc.; Minnesota Folklore Theater; Minnesota Military Museum; Morrison County Historical Society; Motley’s Two Rivers Music Fest; Music in the Park; Northwoods Arts Council; Screen Porch Productions; St. Francis Music Center; Staples Area Men’s Chorus; Staples Area Women’s Chorus; Staples Historical Society; Staples Motley Area Arts Council; Todd County Historical Society; USA Community Chorus; and Whitefish Area Tourism Association.

REGION 6/8—SOUTHWEST MINNESOTA

Appleton 52 Wing Restoration Committee; Big Stone Arts Council; Blue Mound Area Theatre; Buffalo Ridge Chorale; Business Arts & Recreation Center; Chippewa County Historical Society; City of Belview; City of Glencoe; City of Granite Falls; City of Litchfield; City of Madison; City of Minneota; City of Pipestone; City of Walnut Grove (Laura Ingalls Wilder Pageant); Clean Up The River Environment; Cottonwood County Historical Society; Council for Arts and Humanities Rock County; Crow River Area Youth Orchestra; Crow River Singers; Cultural Awareness Organization; Dakota Wicohan; Danube Historical Society; Dassel Area Historical Society; Friends of the Auditorium; Friends of the Orchestra; Granite Area Arts Council; Granite Falls Historical Society (Andrew J. Volstead House Museum); Greater Litchfield Opera House Association; Greater Milan Initiative; Green Earth Players; Historic Hutchinson; Historic Worthington; Hutchinson Center for the Arts; Hutchinson Theatre Company; Kaleidoscope an Artists’ Gallery; Kandiyohi County Historical Society; Lac qui Parle County Historical Society; Litchfield Community Theatre; Litchfield Opera House; Marshall Area Fine Arts Council; Marshall Area Stage Company; Meander Art Crawl; Meeker County Historical Society; Milan Village Arts School; Murray County Historical Society; New London Music Festival; Norway Lake Lutheran Historical Association; Pipestone County Historical Society; Prairie Arts Chorale; Prairie Arts Continuum; Prairie Dance Alliance of Southwest Minnesota; Prairie Wind Folk Music and Bluegrass; Redwood County Historical Society; Renville County Historical Society and Museum; Renville County West Area Friends of the Arts; Rhythm of the River; RiverSong Music Festival; Rock County Fine Arts; Southwest Minnesota Arts Council; Spellbound Theatricals Theater Laboratory; Swift County Historical Society; The Calumet Players; Upper Minnesota River Valley Regional Development Commission; Willmar Area Arts Council; Willmar Area Symphonic Orchestra; Willmar Community Theatre; Winsted Arts Council; Worthington Area Symphony Orchestra; and Yellow Medicine County Historical Society.

REGION 7E—EAST CENTRAL MINNESOTA

Audubon Center of the North Woods; Braham Pie Day; Cambridge Center for the Arts; Center City Opera Company; City of Milaca; City of Onamia; Depot Studios; East Central Minnesota Chorale; East Central Regional Arts Council; Elim Oasis Adult Day Health Center; Franconia Sculpture Park; Isanti County Historical Society; Kanabec County Art Association; Kanabec History Center; Milaca Area Historical Society; Milaca Fine Arts Council; Mora CAPP-Comprehensive Arts Planning Program; Mora Vasaloppet; Northern Exposures Photography Club; Old School Arts Center; Onamia Area Friends of the Library; Onamia Community Education; Paradise Community Theatre; Performing Arts Committee District 911 Community Education; Pine Center for the Arts; Pine City Arts Council, Princeton Area Visionary Committee; St Croix Valley Potters Tour; We R Able; and Wyoming Area Creative Arts Community.

REGION 7W—CENTRAL MINNESOTA

Buffalo Community Orchestra; Buffalo Community Theater; Central MN Arts Board; Chamber Music Society of St. Cloud; City of Elk River; City of Otsego; City of St. Cloud; Cokato Historical Society; Cold Spring Area Maennerchor; College of St. Benedict (Fine Arts Programming); Command Performance Choirs; Dassel-Cokato Arts Association; Delano Area Council for Arts and Culture; Elk River Area Arts Alliance; Elk River Community Theatre; General Federated Women’s Club; Granite City Folk Society; Great Northern Theatre Company; Great River Chorale; Great River Educational Arts Theatre; Hands Across the World; Kimball Community Education; Lake Sylvia Flute Institute; Land of Lakes Choirboys of Minnesota; Millstream Arts Festival; Minnesota Center Chorale; Minnesota Dance Ensemble; Monticello Strings; Mother of Mercy Campus of Care; Munsinger Clemens Botanical Society; Paramount Arts Resource Trust Inc.; Paynesville Community Theater; Pioneer Place Theatre Company; Saint Cloud Downtown Council; Saint John’s Abbey & University; Sauk Centre Area Historical Society; Sherburne County Historical Society; Sinclair Lewis Foundation; St. Cloud Downtown Alliance Foundation; St. Cloud Municipal Band; St. Cloud Symphony Orchestra; St. John’s University (Fine Arts Programming); Stearns History Museum; The Saint Cloud Area All Star Jazz Band; The Saint John’s Boys’ Choir; Two Rivers Community Theatre; United Arts of Central Minnesota; Visual Arts Minnesota; Wirth Center for the Performing Arts; Wright County Historical Society; wRight Ringers Community Handbell Ensemble; Youth Chorale of Central Minnesota; and Youth Theatre Workshop.

REGION 9—SOUTH CENTRAL MINNESOTA (PRAIRIE LAKES)

4 Playwrights Project; American Guild of Organists; Arlington Town and Country Days; Arts and Heritage Center of Montgomery; Arts Center of Saint Peter; Arts ‘N More Festival, Amboy; Blue Earth County Historical Society; Blue Earth Town and Country Players; Blue Earth Valley Concert Association; Boy In Blue Civil War Memorial; Brown County Historical Society; Children’s Museum of Southern Minnesota; Christkindlmarkt; City Center Partnership – CityArt Program; City of Arlington; City of Janesville; City of Mankato; City of New Richland; City of New Ulm; City of Waseca; CityArt Sculpture Walk; Community And Seniors Together; Dance Conservatory of Southern Minnesota; Fairmont Opera House; Farming of Yesteryear; Good Thunder Reading Series; Govenaires Drum Bugle Corps; Gustavus Adolphus College and Lutheran Church Archives; Healthy Communities/Healthy Youth of Brown County; Henderson Chamber of Commerce; Henderson Sauerkraut Days; Highland Summer Theatre; History Fest; Humanities are Vital to Education (H.A.V.E.); Lake Crystal Area Community Band; Le Sueur County Historical Society; Le Sueur-Henderson Community Education; Madelia Area Chamber of Commerce; Mankato Mdewakanton Association; Mankato Area 77 Lancers Marching Band Parent Association; Mankato Area Arts Council; Mankato Area Community Band; Mankato Area Community Education; Mankato Area Youth Symphony Orchestra; Mankato Ballet Company; Mankato Community Education; Mankato Figure Skating Club; Mankato Symphony Orchestra Association Inc.; Martin County Preservation Association; Merely Players Community Theatre; MHIS; Minnesota Over 60 Band; Minnesota Shorts Play Festival; Minnesota Valley Chorale; Minnesota Valley Chorus Sweet Adelines; Minnesota Valley Music Teachers Association; Musicorum; New Ulm Actors Community Theatre (NUACT); New Ulm Civil War Commemoration; New Ulm Retail Development Corporation; New Ulm Suzuki School of Music; Nicollet County Historical Society; Performance Series MSU Mankato; Prairie Lakes Regional Arts Council; Project GEM; Rock Bend Folk Festival; Saint James Theater and Arts Association; Saint Peter Ambassadors; Saint Thomas Oratory Irish Fest; Sakatah Arts Experience; Sibley County Historical Museum; Sleepy Eye Area Historical Society; Sleepy Eye Community Education; Springfield Area Historical Society; St. Peter Choral Society; The Concord Singers; The Fairmont Opera House; The Govenaires Drum and Bugle Corps; The Grand Center for Arts and Culture; The Mankato Children’s Chorus; Twin Rivers Council for the Arts; Wanda Gag House Association; Waseca Arts Council; Waseca Chamber of Commerce; Waseca Classic; Waseca County Historical Society; Winnebago Area Musical Players; and Young Writers & Artists Conference.

REGION 10—SOUTHEASTERN MINNESOTA

Albert Lea Art Center; Anderson Center for Interdisciplinary Studies; Austin Area Art Center; Austin Area Commission for the Arts; Austin Artist Series; Austin Community Band; Austin Community Charitable Fund; Austin Symphony Orchestra; Big Island Rendezvous and Festival; Bluff Country Studio Art Tour; Brave Community Theatre; Bridge Chamber Music Festival; Cambodian Association of Rochester Minnesota; Cannon Valley Youth Orchestra; Carleton College; Cello an American Experience; Chatfield Brass Band; Chatfield Center for the Arts; Children’s Dance Theatre; Choral Arts Ensemble of Rochester; City of Faribault; City of Harmony Arts Board; City of Hokah; City of Northfield; City of Red Wing; City of Rochester Music Dept./Riverside Concerts; City of Wabasha; City of Winona; Commonweal Theatre Company; Cultural Diversity Network of Owatonna; District One Hospital; Dodge County Historical Society; Dover Eyota Music Association; Dreamery Rural Arts Initiative; Eagle Bluff Environmental Learning Center; Faribault Art Center Inc.; Fillmore County Historical Society; Folk Forum; Freeborn County Historical Society; Friends of St. Rose; Friends of the Houston Nature Center; Frontier Legends Entertainment; Frozen River Film Festival; Goodhue County Historical Society; Great River Shakespeare Festival; Hambone Music Festival; Home and Community Options; Honors Choirs of SE MN; I Cantanti Chamber Choirs; Jefferson Township; LaCrescent Area Historical Society; Lake City Historical Society; Lanesboro Arts Center; Lanesboro Community Theatre; Lockwood Theater Company; Mantorville Art Guild; Matchbox Children’s Theatre; Minnesota Conservatory for the Arts; Minnesota Marine Art Museum; Minnesota State Public School Orphanage Museum; Mower County Historical Society; National Eagle Center; Northfield Arts Guild; Northfield Historical Society; Northfield Senior Center; Northfield Youth Choirs; Northland Words; Norwegian-American Historical Association; Olmsted County Historical Society; Olmsted Medical Center; Owatonna Arts Council; Performance Center at Saint Mary’s University of Minnesota; Peterson Station Museum; Picaresque II; Preston Historical Society; Project FINE; Red Dragonfly Press; Red Wing Arts Association; Rice County Historical Society; Rochester Aria Group; Rochester Art Center; Rochester Arts Council; Rochester Chamber Music Society; Rochester Civic Theatre; Rochester Community and Technical College; Rochester Dance Company; Rochester International Film Group; Rochester Irish Fest; Rochester Male Chorus; Rochester MN Writing Group; Rochester Music Guild; Rochester Repertory Theatre; Rochester Symphony Orchestra & Chorale; Rosie Belle Performing Arts Theatre; Rural America Arts Partnership; Rushford Area Historical Society; Rushford-Peterson Schools; Saint Charles Community Education; Saint Mary’s University of Minnesota (Minnesota Conservatory for the Arts); SEED Performance Art; Sing Out Loud; SoundStrings; Southeast Minnesota Bluegrass Association; Southeastern Minnesota Arts Council; Southeastern Minnesota Suzuki Association; Southeastern Minnesota Youth Orchestras SEMYO; Spring Valley Historical Society; Steele County Historical Society; T. B. Sheldon Memorial Theatre; The Merlin Players; Theatre du Mississippi; University of Minnesota (Houston County); Valley Grove Preservation Society; Wabasha County Historical Society; Winona Area Barbershoppers; Winona Brass Band; Winona County Historical Society; Winona Symphony Orchestra Association; Winona-Dakota Unity Alliance; Wits’ End Theatre; Words Players Theatre; and Zumbrota Area Arts Council.

REGION 11—THE SEVEN-COUNTRY METRO AREA

1006 Summit Avenue Society; 20% Theatre Company Twin Cities; 4 Community Theatre; 9×22 Dance/lab; Actors Theater of Minnesota; Adieu Summer Concert; AdopSource MN Transracial Film Festival; After Five Women’s Vocal Ensemble; Afton Historical Society and Museum; Afton Historical Society Press; Alan Berks and Company; Al-Bahira Middle Eastern Dance Theater; Alive & Kickin; Allegro Choral Academy; Altered Esthetics; Alzheimer’s Poetry Project Minnesota (APP-MN); American Association of Woodturners; American Composers Forum; American Craft Council; American Swedish Institute; Ameriikan Poijat Finish Brass Band; Amherst H. Wilder Foundation; Ananya Dance Theatre; Ancia Saxophone Quartet; Angel Foundation; Angelica Cantanti Youth Choirs; Anoka County Domestic Violence Council; Anoka County Historical Society; Arcata Press dba Saint Paul Almanac; Art and All that Jazz Inc.; Art Department Bethel University; Art of This Gallery; Art Shanty Projects; Artful Nook; ArtiCulture; Artist Arsenal MN; Artist to Artist; ArtOrg; ArtReach St. Croix; Arts in Action; Arts Midwest; ArtSage; Artspace Projects; ArtStart; Ascension Place; Ashland Productions; Asian Media Access; Association of Minnesota Public Educational Radio Stations; Autoptic Festival; Bach Society of Minnesota; Bakken Museum; Bakken Trio; Balkanicus Ensemble; Ballet Minnesota; Ballet of the Dolls; Ballet Works Inc dba James Sewell Ballet; Banfill-Locke Center for the Arts; Barbara Schneider Foundation; BareBones Productions; Batucada Do Norte; Bedlam Theatre; Bell Museum of Natural History; Bells of the Lakes; Bengali Association of Minnesota; Bike Commuter Project; Black Dirt Theater; Black Label Movement; Black Storytellers Alliance; Blaine Parks and Recreation; Bloomington Chorale; Bloomington Symphony Orchestra; Bloomington Theatre and Art Center; Blossoms of the Orient; BodyCartography Project; Brazen Theatre; Breanna’s Gift; Brooklyn Community Band; Brooklyn Historical Society; Burnsville Visual Arts Society; Bush Foundation; Byzantine Choral Festival; Calliope Women’s Chorus; Candid Theater Co; Cantus; Caponi Art Park; Capri Big Band; Capri Theater; Carlyle Brown & Company; Carondelet Village; Carpenter St. Croix Valley Nature Center (aka Thomas E and Edna D Carpenter Foundation); Carver County Historical Society; Cathedral Heritage Foundation; Ce Tempoxcalli; Cedar Cultural Center; Cedar Lake Park Preservation and Development Association dba Cedar Lake Park Association; Center for Hmong Arts and Talent; Center for Hmong Studies; Center for International Education; Central Public Schools; Centre Stage Theatre and the Arts; Centro; Chain Reaction Theatre Project; Chamber Music Lakeville; Chamber Music Society of Minnesota; Chameleon Theatre Circle; Chaska Valley Family Theatre; Chaske Cikala Wacipi; Cherry Spoon Collective; Chicago Avenue Fire Arts Center; Children’s Theatre Company; Chinese American Association of Minnesota Chinese Dance Theater; Christopher Watson Dance Company; Circus of the Star; Cities’ Classical Dance Ensemble; City of Brooklyn Park; City of Carver; City of Eagan Parks and Recreation; City of Eden Prairie; City of Edina; City of Excelsior; City of Forest Lake; City of Hastings; City of Maplewood; City of Minneapolis; City of Saint Paul; City of Stillwater; Civic Orchestra of Minneapolis; Cleveland Neighborhood Association; CLIMB Theatre; Coffee House Press; Collage; Come Square Dance; Community Stabilization Project; ComMUSICation; Como Park Zoo and Conservatory; COMPAS; Contempo Physical Dance; Contemporary Dance Arts; Continental Ballet Company; Copper Street Brass Quintet; courageous heARTS; Creatives for Causes (dba Art Buddies); Crew 88 Youth Performing Group; Cross Community Players; Crossroads Panorama – Youth Education Through the Arts; Cultural Society of Filipino-Americans; Curio Dance (Drop the Mic); Czech Area Concertina Club; Dakota Center for the Arts (dba Eagan Art Festival); Dakota City Heritage Village; Dakota County Historical Society; Dakota Fine Arts Consortium; Dakota Foundation for Jazz Education; Dakota Valley Symphony; Dance Revels Moving History; Dangerous Productions; Dans Askina Turkish Dance Ensemble; Deborah Elias Danza Espanola; Depot Coffee House; Discovery Arts Council; Dist. 108 Community Education; District 7 Planning Council; Diverse Emerging Music Organization; Drama Interaction; Dream Songs Project; Duniya Drum & Dance; Eagan Historical Society; Eagan Men’s Chorus; East Metro Symphony Orchestra; East Side Arts Council; Eastern Carver County Schools Community Education; Eclectic Edge Ensemble; Eclectic Ensemble; Eden Prairie Art Center; Eden Prairie Historical Society; Edge of the Big Woods Art Wander; EDIT; Eighth Air Force Historical Society – Minnesota Chapter; Emerge Community Development; Encore Wind Ensemble; Ensemble 61; Ethnic Dance Theatre; Excelsior-Lake Minnetonka Historical Society; Exultate; FamilyMeans; Film Society of Minneapolis St. Paul; Fine Arts Series of Saint Paul College; Firefighter’s Hall and Museum; FLYING FOOT FORUM; Flying Forms; Foci / Minnesota Center for Glass Arts; Fools Productions; Footprints Collective; Forecast Public Art; Forest Lake Park Board; Forum of Regional Arts Councils of Minnesota; Foundation for the Exhibition of Photography; Frank Theatre; Frederic Chopin Society; Free Arts Minnesota; Freedom Jazz Festival; Fridley City Band; Fridley Community Theatre; Fridley Historical Society; Friends of Christ Church Lutheran; Friends of Swede Hollow; Friends of the Hopkins Center for the Arts; Friends of the Immigration History Research Center; Friends of the Minnesota Sinfonia; FTF Works; Gammelgarden Museum; Gateway Mural Project; Germanic-American Institute; Girl Friday Productions; Global Site Performance; Goldstein Museum of Design (Regents of the University of Minnesota); Gosso; Grand Symphonic Winds; Grassroots Culture; Graywolf Press; Great Lakes Shipwreck Preservation Society; Great Northern Union Chorus; Greater Twin Cities Youth Symphonies; Green T Productions; Gremlin Theatre; Guthrie Theater; HAND in HAND Productions; Harmonic Relief; Harmony Theatre Company and School; Heart of the Earth d/b/a American Indian Movement Interpretive Center; Hennepin Artists of Robbin Gallery; Hennepin Health Foundation; Hennepin History Museum; Hennepin Theatre Trust; Highpoint Center for Printmaking; Historic Saint Paul; History Theatre; Hmong Cultural Center; Hollywood Studio of Dance; Honeywell Concert Band; Hope Community; Hope Theatre Company; Hopewell Music Cooperative – North; Hopkins Center for the Arts; Hot Summer Jazz Festival; HPAAC (Hastings Prescott Area Arts Council); HUGE Improv Theater; IFP Minnesota; Illusion Theater & School Inc.; In Progress; In the Heart of the Beast Puppet & Mask Theatre; Independent School District 197 Community Education; Indian Music Society of Minnesota; Indonesian Performing Arts Association of Minnesota dba Sumunar; Interact Center for the Visual and Performing Arts; Intermedia Arts of Minnesota; International Festival of Burnsville; International Friendship Through the Performing Arts; International Institute of Minnesota; Inverted Arts; Iny Asian Dance Theater; Iraqi & American Reconciliation Project; Iraqi Art Project; Irondale Band Boosters; IZUN/MIZAN: A Film and Dialogue Series; J.J. Hill Reference Library; Japan America Society of Minnesota; Jawaahir Dance Company; Jazz at Studio Z; JazzMN; Jerome Foundation; Jewish Historical Society of the Upper Midwest; Jungle Theater; Juxtaposition Inc.; Ka Joog; Kairos Alive!; Kantorei; Katha Dance Theatre; Katherine E. Nash Gallery; KBEM-FM; Keane Sense of Rhythm; Kenwood Symphony Orchestra; Kinship of Rivers; Kulture Klub Collaborative; Ladyslipper Ensemble; Lake Harriet Spiritual Community; Lakeshore Players; Lakeville Area Arts Center; Lakeville Area Historical Society; Learning Through Music Consulting Group; Lee Carlson Center for Mental Health and Well-Being; Leonardo’s Basement; Les Jolies Petites School of Dance; Lidia Productions; Light Grey Art Lab; Linden Hills Chamber Orchestra; Lipa Slovak Folk Dancers; Live Action Set; Loft Literary Center; Los Alegres Bailadores; Loudmouth Collective; low tech/high joy collaborative; Lowertown Local; Lundstrum Center for the Performing Arts; Lutheran Music Program; Lyndale Neighborhood Association; Lyra Baroque Orchestra; Lyric Arts Company of Anoka; Macalester College; MacPhail Center for Music; Mad King Thomas; Maggie Bergeron & Company; Maggie’s Farm Free-Range Theater; Magic Circle Ensemble; Magic Lantern Puppet Theater; Mallard Island Arts; MaMa mOsAiC; Maple Grove Arts Center; Maplewood Area Historical Society; Marcy Arts Partnership; Marine Restoration Society; Maritime Heritage Minnesota; Masquers Theatre Company; Mathew Janczewski’s ARENA DANCES; McNally Smith College of Music Foundation; Megan Mayer’s Soft Fences; Mendota Mdewakanton Dakota Community; Mentoring Peace Through Art Inc; Merrill Community Arts Center; Metropolitan Regional Arts Council; Metropolitan Symphony Orchestral Association; Midtown Global Music Festival; Midway Contemporary Art; Midwest Art Conservation Center; MIGIZI Communications; Milkweed Editions; Mill City Summer Opera; Mindekirken Foundation; Minhua Chorus; Minneapolis College of Art and Design; Minneapolis Guitar Quartet Association; Minneapolis Jewish Film Festival; Minneapolis Pops Orchestra Association; Minneapolis Society of Fine Arts; Minneapolis Southside Singers; Minneapolis Telecommunications Network; Minnesota African American Museum and Cultural Center; Minnesota Air National Guard Historical Foundation; Minnesota Annual Conference United Methodist Church Archive; Minnesota Association for Children’s Mental Health; Minnesota Association of Community Theatres; Minnesota Association of Songwriters; Minnesota Bluegrass & Old-Time Music Association Inc; Minnesota Boychoir; Minnesota Brass; Minnesota Center for Book Arts; Minnesota Children’s Museum; Minnesota Chinese Dance Theater; Minnesota Chinese Opera; Minnesota Chorale; Minnesota Citizens for the Arts; Minnesota Coalition for Battered Women; Minnesota Council on Foundations; Minnesota Creative Arts and Aging Network; Minnesota Dance Theatre & the Dance Institute; Minnesota Fringe Festival; Minnesota Genealogical Society; Minnesota Guitar Society; Minnesota Historical Society; Minnesota Humanities Center; Minnesota Jewish Theatre Company; Minnesota Landmarks; Minnesota Museum of American Art; Minnesota Music Coalition; Minnesota Music Educators Association; Minnesota Opera; Minnesota Orchestral Association; Minnesota Prison Writing Workshop; Minnesota Productions; Minnesota Public Radio; Minnesota Section of the American Society of Civil Engineers; Minnesota Short Play Club; Minnesota Shubert Center for Dance and Music; Minnesota State Arts Board; Minnesota State Band; Minnesota State Fair Foundation; Minnesota State Fiddlers Association; Minnesota Symphonic Winds; Minnesota Theater Alliance; Minnesota Valley Men’s Chorale; Minnesota Veterinary Historical Museum; Minnesota Youth Symphonies; Minnetonka Center for the Arts; Misplaced Music; Mississippi Valley Orchestra; Mixed Blood Theatre; Mixed Precipitation; Mizna; MN Administrators of Special Education; Morris Park Singers; Motionpoems; Mounds View Community Theatre; Municipal Building Commission; Museum of Russian Art; Music Association of Minnetonka; Music in the Heart of Victory; Music Saint Croix; Musikgarten of Anoka; Native American Community Development Institute-All My Relations Arts; Nautilus Music-Theater; Necessary Differences; New Arab American Theatre Works; New Franklin Cultural Center; New Prague Arts Council; New Prague Czech Singers; Nightpath Theatre Company; Nimbus Theatre; Nordic Heritage Club of Carver County; North Artists’ Studio Crawl; North Metro Performing Arts Series (Spring Lake Park Schools Community Education); North Star Chorus; North Star Museum of Boy-Girl Scouting; North Suburban Chorus; Northeast Minneapolis Arts Association; Northeast Youth and Family Services; Northern Clay Center; Northern Intercultural Spiritual Experiences; Northern Lights MN; Northrop Auditorium (University of Minnesota); Northside Arts Collective; Norway House; NWA History Centre; Obsidian Arts; Office of the Minnesota Secretary of State (Civil War Commemoration Task Force); Off-Leash Area: Contemporary Performance Works; Old Arizona Collaborative; Old Highland Neighborhood Association; One Voice Mixed Chorus; Open Book; Open Eye Figure Theatre; Oratorio Society of Minnesota; Ordway Center for the Performing Arts; Origin(s) Project; O’Shaughnessy at St. Catherine University; Out Twin Cities Film Festival; OverExposure; Paint on the Water Hip Hop Festival; Pan Asian Arts Alliance; Pangea World Theater; Park Square Theatre Company; Partizan Theater; Patrick’s Cabaret; Penumbra Theatre Company; People Incorporated; The Peoples Cook; Performance Lab; Photography at the Center; Phyllis Wheatley Community Center; Pillsbury House Theatre; Playwrights’ Center; Plymouth Fine Arts Council; Pond Dakota Heritage Society; Powderhorn Park Neighborhood Association; Prairie Creek Community School; Preservation Alliance of MN (PAM); Prior Lake Players; Public Art Saint Paul; Public Theater of Minnesota; PuppetTellers; Quatrefoil Library; Ragamala Dance; Rain Taxi; Rainbow Rumpus; Ramsey County Historical Society; Raw Sugar; Reach for Resources; Red Bird Chapbooks; Red Eye Collaboration; Red Fountain; Redeemer Music Arts Academy; RenegadeEnsemble; Revolver; Rhythmically Speaking; Richfield Historical Society; Rimon: The Minnesota Jewish Arts Council; River City Theatre Company; River Valley Band; River Valley Theatre Company; Riverside Winds; Rock Star Supply Co.; Rose Ensemble; Rosemount Area Arts Council; Rosetown Playhouse; Roseville Parks and Recreation; Roseville String Ensemble; Rosy Simas Danse; “Russian Cultural Center “”Russian Soul”””; Saint Croix Jazz Orchestra; Saint Paul Artist Collective; Saint Paul Chamber Orchestra; Saint Paul City Ballet; Saint Paul Domestic Abuse Intervention Project; Saint Paul Festival and Heritage Foundation; Saint Paul Foundation; Saint Paul Neighborhood Network; Saint Paul Postal Band; St. Stephen’s Human Services; Sally Rousse Unlimited; Sample Night Live!; Sandbox Theatre; Savage Arts Council; Savage Umbrella; Schubert Club; Science Museum of Minnesota; Scott County Historical Society; Selby Ave JazzFest; Serrand Epp dba The Moving Company; Seward Neighborhood Group; She Rock She Rock; Sholom Community Alliance; Silverwood Park – A Center for Nature Inspired Art; The Singers-Minnesota Choral Artists; Sister City International (Columbia Heights); The Sisters Boil; Skewed Visions; Skylark Opera; Soap Factory; Somali Artifact & Cultural Museum of Minnesota; Soo Visual Arts Center; Sounds of Hope; South Metro Chorale; South Sixteenth Hijinks; Southern Theater; Southside Family Nurturing Center; Spirit in the House!; Springboard for the Arts (Main Headquarters); Square Lake Film and Music Festival; St Croix Valley Chamber Chorale; St. Anthony Village Historical Society; St. Barnabas Center for the Arts; St. Louis Park Friends of the Arts; St. Paul Conservatory of Music; St. Paul Vocal Forum; Stages Theatre Company; Stagewright Unlimited; SteppingStone Theatre; Stevens Square Community Organization; StoryBlend; Strange Capers; Stuart Pimsler Dance & Theater; Studio 206; SunsetGun Productions; Swandive Theatre; Swedish Genealogical Society of Minnesota; Tango Teacher Cooperative (Tango Camp Minnesota); Tapestry Folkdance Center; Teatro del Pueblo; Ten Thousand Things Theater; Textile Center; The Archie and Phoebe Mae Givens Foundation dba Givens Foundation for African American Literature; Theater Latte Da; Theater Mu; Theater Or; Theatre in the Round Players; Theatre Novi Most; Theatre of Fools; Theatre Pro Rata; Theatre Unbound; TheColu.mn; Thomas-Dale District 7 Planning Council; Threads Dance Project; Three Rivers Park District; Thursday Musical; TigerLion Arts; TU Dance; TuckUnder Projects; TVbyGIRLS; Twin Cities Carifest; Twin Cities Chinese Dance Center; Twin Cities Civil War Roundtable; Twin Cities Community Gospel Choir; Twin Cities Film Fest; Twin Cities Gay Men’s Chorus; Twin Cities Housing Development Corp.; Twin Cities Jazz Workshops; Twin Cities Labor Chorus; Twin Cities Musicians Union; Twin Cities Polish Festival; Twin Cities Scandinavian Family Festival; Twin Cities Show Chorus; Twin Cities Women’s Choir; Twin Cities World Refugee Day; Twin Cities Youth Chorale; Twin City Model Railroad Museum; Two Chairs Telling; Two Rivers Chorale; Universal Dance Ministry; Unseen Ghost Brigade; Unvending; Upstream Arts; Urban Arts Academy; Urban Spectrum Theatre Company; Valley Friendship Club; Vecchione/Erdahl Duo; Vega Productions; Velvet Tones; Veterans Book Project; Veterans in the Arts; VocalEssence; VSA Minnesota; Waconia Community Education; Walker Art Center; Walker West Music Academy; Walking Shadow Theatre Company; WAMSO – Minnesota Orchestra Volunteer Association; Washington County 4-H Federation; Washington County Historical Society; Watertown Area Historical Society; Watertown Film Festival; Watertown-Mayer Community Education; Wayzata Historical Society; Weavers Guild of Minnesota; Weisman Art Museum (University of Minnesota); West Bank Business Association; West Bank School of Music; West Side Theater Project; Westonka Community Education; White Bear Center for the Arts; White Bear Lake Area Historical Society; Wildwood Artist Series; Wisdom Dances; Workhaus Playwrights Collective; Works; Yellow Tree Theatre; Young Artists Initiative; Young Dance; Youth In Jazz; Youth Performance Company; YouthCARE; zAmya Theater Project; Zeitgeist; Zenon Dance Company and School; and Zorongo Flamenco.